Nacionālais kino centrs 

13.06.2016.

Melānijas Vanagas ceļš uz Sibīriju

75 gadus pēc tam, kad uz Sibīriju tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas cilvēku, tiek uzsākta sociālās atmiņas akcija “Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama”. Akciju īsteno topošās Nacionālā Kino centra atbalstītās spēlfilmas “Melānijas hronika” autori, piedāvājot virtuāli izdzīvot Latvijas izsūtīto ceļu uz Sibīriju un palūkoties uz to šodienas acīm.

Filmas “Melānijas hronika” veidotāji uzskata, ka deportācija ir nozīmīga tēma latviešu vēsturē, kas nedrīkst tapt aizmirsta, taču par to var atgādināt neierastā veidā – ne tikai rādot sāpīgo un skarbo. Sociālās atmiņas akcija piedāvā iespēju ikvienam piedzīvot vilciena ceļu no Rīgas līdz Tjuhtetai Sibīrijā, trīs dienu garumā sekojot līdzi un vērojot maršrutu, kādu mēroja deportētie latvieši 1941. gadā. Izsūtījums uz Sibīriju 1941. gadā aizsākās naktī no 13. uz 14. jūniju. 75 gadus vēlāk, 14. jūnijā, sākot no plkst. 6:30, savām acīm ieraudzīt Sibīrijas ceļu varēs LMT Straume saitē: http://straume.lmt.lv/melanijas-hronika(šobrīd M.Vanagas izsūtījuma ceļš vairs nav skatāms I.L.)

Akcija tapusi, iedvesmojoties no rudenī gaidāmās Viestura Kairiša filmas Melānijas hronika galvenās varones Melānijas Vanagas dzīvesstāsta – viņas autobiogrāfijā Veļupes krastā balstīts filmas scenārijs.

“Melānija Vanaga savulaik bija aprēķinājusi, ka viņas izsūtījuma maršruts no Cēsu stacijas līdz Tjuhtetai bija 5169 km. Tolaik, 1941. gadā deportēto ceļš no Latvijas ilga gandrīz 3 nedēļas, mūsdienās šis ceļš ilgst trīs diennaktis. Mēs gribējām ieraudzīt šo ceļu mūsdienu cilvēka acīm, pēc 75 gadiem parādīt to pašu ainavu, kuru pa lopu vagona logu lūkām vairāku nedēļu garumā vēroja Latvijas izsūtītie, nezinot, kāds liktenis viņus sagaida galā. Mēs šogad devāmies ceļā, lai pa vilciena logu fiksētu šo vairāk nekā piecu tūksošu kilometru atmiņu ceļu un parādītu to ikvienam,” stāsta filmu studijas Mistrus Media producente Inese Boka – Grūbe.

Nofilmētajā maršrutā redzami tikai dabas skati, kurus deportētie vēroja pa logu trīs nedēļu garumā. Aplūkojamais materiāls ir meditatīva parafrāze par to, ko piedzīvoja filmas galvenā varone Melānija Vanaga.

Juriste, žurnāliste, rakstniece Melānija Vanaga un viņas dēls Alnis kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Tjuhtetu Sibīrijā, un Vanagas autobiogrāfija Veļupes krastā ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. Tas bija autores pirmais darbs, ko viņa, bez tiesībām to publicēt padomju apstākļos, sarakstījusi kā izsūtījuma gadu dienasgrāmatu. Pēc viņas rakstītā tapusi režisora Viestura Kairiša filma Melānijas hronika, ko finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs.

Filmas pirmizrāde visā Latvijā notiks 2016. gada rudenī, bet jau šobrīd filmas veidotāji vēlas sākt plašāku dialogu par deportācijas atstāto iespaidu uz nākamajām paaudzēm, kā arī par izdzīvošanas brīnumu, kas, neraugoties uz šiem traģiskajiem vēstures notikumiem, ļāvis latviešu nācijai saglabāt un atjaunot savu valsti.

Līdzās iespējai iepazīt Sibīrijas ceļu, akcijā līdzdarboties aicināti arī Latvijas jaunieši, kas, stāstot savu deportāciju piedzīvojušo tuvinieku stāstus, iedzīvina arī citu jaunu cilvēku interesi par savas dzimtas vēsturi un notikumiem.

Papildus informācija:

Inese Boka-Grūbe
[email protected]
Tālr: 67313314, 29259580

Informācija medijiem:

Alise Podniece
[email protected]
Tālr: 29138498

13.06.2016.