Mūži un mirkļi
.

 Foto G.Janaitis      M.Vanaga pie viena no rokraksta grāmatu sērijām - "Mūži un mirkļi"

Savu mūža darbu M.Vanaga sāka tikai pēc atgriešanās no Sibīrijas - 1957.gada vasarā

Paveiktā darba apjoms ir neaptverami liels.

1. Grāmatu sērija "Mūži un mirkļi"  stāsta par dzimtas cilvēkiem un viņu likteņiem. To ir vairāk nekā 100.

   "Tie "Mūži un mirkļi" man nedod ne godu, ne mieru. Tās grāmatas man dod tikai prieku un spēku dzīvot. Un pārliecību, ka tās ir vajadzīgas arī  tādas, kādas tās ir. Un daļēji ne tikai manas dzimtas pēctečiem vien." M.Vanaga
2. No rokrakstu grāmatu sērijas "Mūži un mirkļi" "izsijāta" 7 publicēto grāmatu sērija "Dvēseļu pulcēšana"

3. Otra rokrakstu grāmatu sērija "Mana dzimtā puse"

4. Trešā rokrakstu grāmatu sērija "Amata" - pēc atgriešanās no Sibīrijas M.Vanaga vairākus gadu desmitus veltījusi Amatas upes baseina izpētei, ko apkopoja četrpadsmit rokrakstu grāmatās.

Latvijas Nacionālā bibliotēka ir digitalizējusi M.Vanagas rokrakstu albumus "Amata". Tie lasāmi un skatāmi gan Nacionālajā bibliotēkā, gan M.Vanagas muzejā.

"Par Amatu sāku domāt 1968.gada pavasarī, kad reiz nejauši salīdzināju dažas pussimts gadus vecās Zvārtes bildes ar jaunajām. Šī nejaušība radīja pēkšņu un sevišķu interesi. Sāku domāt, ko es zinu par savas puses upi, kur tā sākas, kādi krasti, kāda straume, kādas pietekas. Amatu esmu pacietīgi pašas soļiem izmērījusi no iztekas līdz ietekai un atpakaļ". M.V.

Melānija Vanaga par šiem rokrakstu albumiem  teikusi: "Savu darbu es izdodu pati un vienā eksemplārā, tāpat kā savā laikā Broce izdeva savu "Monumente".

(vairāk informācijas par rokrakstu grāmatām sadaļas "Uzzini par M.Vanagu vairāk" apakšsadaļā -  Intervija ar M.Vanagas vedeklu Rūtu Vanagu )